SINAVLARDA BAŞARI

Bütün ailelerin istediği ve hedeflediği, çocuklarının iyi bir eğitim alması ve bu eğitime iyi bir üniversitede devam etmesidir. YKS; Ülkemizde gençlerin önünde aşmaları gereken çok ciddi bir engeldir. 18 yaşında ergenlik çağının fırtınalı günlerini yaşayan gençlerimiz, ergenlik (kimlik) sorunları ile baş etmeye çalışırken, aynı zamanda önlerindeki bu engeli aşmak için de çaba harcamaya çalışmaktadırlar. Ve pek çok gencimiz bu sınav sonucunda hedeflediği bölümlere girememekte, yaşamlarının geri kalanını etkileyecek olan üniversite hayatlarına kötü başlangıçlar yapmaktadırlar.
Bu zorlu yılda gençlerimizin yanında olmak ve onlara rehberlik etmek adına ebeveynlere de zorlu görevler düşmektedir. Ders çalışma çoğu evde aile ile genç arasında bir sorun, bir çatışma kaynağıdır. Çocuğu için en iyisini isteyen aile onu ders çalışması için zorlamakta, diğer yanda hayatı için kararları kendi vermek isteyen ve yaşamını kendi programlamak isteyen genç ailesinin bu baskılarına başkaldırmaktadır. Bu tartışma ve çatışmalar uzamakta ve büyümektedir. Tartışma, çatışma ve baskı ile gence ders çalıştıramayacağımızı anlamalıyız.
Bu zorlu sınava hazırlanırken çocuğunuzun konsantrasyon ya da ders çalışmama, derslere ilgisizlik probleminin olduğunu düşünüyorsanız profesyonel yardım almalısınız.
Peki, problem nerede? Bu hızlı yarışta nasıl davranmalıyız ve neler yapmalıyız ?

  1. Unutulmaması gereken ilk nokta, öğrencilerin YKS'deki başarı ya da başarılısızlığı sadece kendilerine mal edilmemelidir. Bu sınavdaki başarı öğrenci-okul-aile üçlemesinin bir sonucudur. Bu üçlü ne kadar verimli ve kooperatif çalışıyorsa sınavdaki başarı o derece yükselmektedir.
  2.  Bu sınava girecek olan 18 yaşındaki gencin ergenlik döneminde olduğu ve ergenliğin hayatımızdaki en zorlu dönem olduğu unutulmamalıdır. Aklı, yaş dönemine ait sorunlarla dolu ve o sorunlarla mücadele halinde olan, kişiliğini kazanma savaşı veren bir gençten tüm sorunlarını bir yana bırakıp, YKS'ye çalışmasını beklemek sizce doğru bir beklenti mi? Eğer ki çocuğunuzun bu durumda olduğunu düşünüyorsanız, öncelikle bir uzmandan yardım alıp, ergenlik krizinin sancılarını azaltmaya çalışın.
  3. YKS'de tüm gençler ve aileler en popüler ve en yüksek puanlı bölümleri hedeflemekte ya da hayal etmektedirler. Bu sık karşılaştığımız bir problem, sınava girecek ögrencinin potansiyeline bakmadan sadece hayal kurarak o bölüme girebileceğimizi hedeflemek. Gençler ve aileler bu sınava daha gerçekçi yaklaşmalıdır.
  4. .Bu zorlu yılda ögrenci çok iyi takip edilmeli, okul ve dershane başarı grafiği izlenmelidir. Deneme sınavlarında alınan puanlar ve bu puanlardaki artış ya da azalmanın sebepleri incelenmeli ve alınması gereken önlemler tespit edilerek acilen uygulanmalıdır.
  5. YKS'deki başarının aslında bir amaç değil, bir araç olduğu unutulmamalıdır. Asıl amacımızın, kendinden ve yaşamından hoşnut, kendine güvenen ve kendine yeten, mutlu ve başarılı çocuklar yetiştirmek olduğu unutulmamalıdır.
  6. Baş edilmesi gereken başka bir problem ise sınav kaygısıdır. Sınav kaygısı normalden fazla olan öğrenciler YKS'de, deneme sınavlarında gösterdikleri performansı sergileyememekte ve aldıkları puanlar düşmektedir. Çocuğunuzda sınav kaygısı olup olmadığını tespit etmek için; deneme sınavlarında ne yaşadığına ve ne hissettiğine, okul ve dershane başarısında düşme olup olmadığına, uyku düzenine, iştah artışı ya da kaybına, sınav sırasında yaşanan karın ağrısına dikkat etmelisiniz. Eğer ki çocuğunuzda yüksek düzeyde sınav anksiyetesi varsa bunu profesyonel yardım alarak çözebilirsiniz. Telkin ya da tavsiyelerle gencin bu anksiyeteyi aşabileceğini düşünmeyin.
  7. Sınava hazırlanırken genci motive etmek adına başkaları ile karşılaştırmak, onu sadece daha agresif yapar ve çatışmalarınızı uzatır. Çocuğunuzu başkaları ile karşılaştırarak motive etmeniz mümkün değildir.
  8. Sınavda başarıyı yakalamak için erken davranılmalı, sorunlara ve çalışma düzenine yönelik önlemler mümkün olduğunca erken alınmalıdır. Sınava az bir süre kala alınan önlemlerin YKS'deki performansı çok etkilemeyeceği unutulmamalıdır.
  9. Unutmayın ki mutlu bir genç başarıyı yakalayabilir. Kendinden memnun, derinlik ve içgörü sahibi, anlamlı bir hayat yaşayan genç, zamanını, yeteneklerini ve potansiyelini iyi kullanır. Kendine uygun hedeflerin peşinden koşar.

İsmail Sönmez 

Psikolojik Danışman