ÖZGÜVEN NEDİR?

Bazı zamanlarda aynada gördüğümüz insanı çok beğenir, ona bakmaktan mutlu oluruz .Bazı zamanlarda ise aynada gördüğümüz insanı begenmeyiz, kendine güvensiz, korkak, çekingen ya da başarısız buluruz.
Aslında aynada her gün gördüğümüz aynı insandır ama bizim ona bakış açımız ya da onu algılayışımız farklılıklar gösteriyor olabilir. İnsanlar kendine güvendiği zamanlarda daha mutlu, kendi ile barışık ve pozitiftir. İşte bu kendimize yönelik iyi duygular geliştirmemiz sonucu kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan şey ÖZ GÜVEN’dir.
Öz güven, bize yaşamla, sorunlarla baş etme gücü veren, zorluklar karşısında yılmadan dayanma gücü veren çok önemli bir kişilik özelliğidir.

İnsana başarma gücünü veren şey öz güvendir. Öz güvenli insanlar başarı yolunda kendilerine gerçekleştirebilecekleri hedefler koyup bu hedeflere ulaşmak için mücadele eder ve çalışırlar. Hedeflerine ulaştıklarında ise bunun keyfini yaşayıp, kendilerine olan güvenlerini pekiştirip bir sonraki hedef için düşünmeye ve çalışmaya başlarlar. Bu tarz insanlar kendilerini ve hayatı gerçekçi ve objektif bir gözle irdelerler.
Mutluluk ve mutlu olma hali başarılarımızla çok alakalıdır. Mutlu olmanın temel şartlarından biri ise potansiyelimizin farkında olmaktır. Öz güvenli insanlar kendi potansiyellerini ve yapabileceklerini çok iyi bilirler ve kendilerine başarılı olabilecekleri hedefler koyarlar. Kendilerine potansiyellerinin üstünde ya da sınırlarını aşan hedefler koymazlar.
Yaşam boyunca kendimizi ne kadar iyi tanıyorsak, potansiyelimizin de o kadar farkına varırız ve bu potansiyelimizin mümkün olduğunca fazlasını kullanmaya çalışarak hedeflerimize ulaşır ve başarının keyfini yaşarız. İnsana yapabilme gücünü veren, savaşma gücünü veren şey öz güvenidir.
Öz güvenli insanlar mutluluk ve başarının şans, kader, talih gibi şeylerle ilgili olmadığını, mutluluk ve başarıya ulaşmak için çalışmaları gerektiğini iyi bilirler. Bir işi başaramadıklarında mazeret üretmek ya da başkalarını suçlamak yerine, bu başarısızlıktan gerekli derleri çıkarıp nerede ve nasıl bir hata yaptıklarını tespit eder ve bu hatayı tekrar etmemek üzere çalışmaya devam ederler.
Gereğinden fazla öz güven ise öz güven eksikliği kadar tehlikelidir. Fazla öz güvenli insanlar potansiyel ya da sınırlarını tam olarak bilemezler. Her işi becerebileceklerini düşünürler. Sınır ve yetenekleri konusunda gerçekçi olmayan düşüncelere sahiptirler. İş hayatında her işi yapabileceğini söyleyip görevi üstüne alan, aşırı işle yüklenen ama bu işlerin birçoğunu zamanında ve iyi bir şekilde başaramayan insanlarla karşılaşmışızdır. Bu tarz insanlar eleştiri ve geri bildirime açık değildirler.
Öz güveni düşük ya da yetersiz insanlar ise, hayata ya hep ya hiç penceresinden bakarlar. Küçük bir başarısızlık ya da eleştiri karşısında ‘’Ben zaten nerde başarılı oldum ki’’ diye düşünürler. Hayata sadece kötümser taraftan bakarlar, bardağın yarısı boş diyen insan grubundandırlar. Kendilerine hep ‘’yapmalıyım’’, ‘’mutlaka olmalı’’ gibi başaramayacakları ya da kendi potansiyellerinin çok üstünde hedefler koyup onlara ulaşamadıkça da şanssızlığa ya da kadersizliğe sığınırlar. Hiç çalışmayan fakat hep lotodan büyük ikramiye çıkıp zengin olmayı bekleyen insanlar, çalışma ve eğitimi göz ardı edip ünlü bir insan olup zengin olma hayali kuran insanlar hep öz güveni gereğinden az olan, hayatı ve kendilerini gerçekçi bir gözle göremeyen insanlardır.

Öz güven eksikliği yaratabilecek durumlar:
Öz güven gelişiminde çocukluk, özellikle 0-7 yaş dönemi çok önemlidir. Çocuklarına psikolojik olarak sağlıklı ve destekleyici bir ortam sağlayamayan ailelerin öz güvenleri çocuklar yetiştirmeleri mümkün değildir.
Kız/erkek arkadaştan (eşten boşanma) ayrılma.
Aileden birini veya yakın bir arkadaşınızı kaybetme.

Öz güveni artırmak için yapılabilecekler:
Kendiniz hakkında olumlu düşünün.
Kendinizi tanıyın ve potansiyelinizi bilin. Kendilerini tanıyan insanlar güçlü ve zayıf yönlerini bilirler. Hiçbir zaman kalabalıklar içinde kaybolmazlar.
Kendinize başarabileceğiniz, makul, gerçekçi hedefler koyun. Bu hedefleriniz için çalışın ve çaba gösterin. Başarı yolunda önünüze çıkan engelleri birer mola gibi algılayın ve bu engellerin sizi yıldırmasına izin vermeyin.  
Başarıya ulaştığınızda kendinizle gururlanın ve kendinizi ödüllendirin. Başarınızı şansa bağlamak yerine ona ulaşmak için neler yaptığınızı ve başarıyı hak ettiğinizi düşünün.
Kötü veya olumsuz bir şey olduğunda, yaptığınız yanlışların farkına varın. Olayları duygularınızla degerlendirmek yerine, mantıklı düşünün ve gerçekleri görmeye çalışın. Deneyimlerinizden gerekli dersleri çıkartın.
Güçlü olduğunuz ya da kabiyetinizin olduğu yönlerinize ağırlık verin. Unutmayın ki hayatta her şeyi başarmanız ya da her alanda mükemmel olmanız mümkün değildir.
Kişisel haklarınıza sahip çıkmayı öğrenin ve makul olmayan isteklere ‘’HAYIR’’ deyin.
Basitliğe önem verin.
Ve değişimi hoş karşılayın.
Herkese mutlu bir yaşam dileğiyle...

İSMAİL SÖNMEZ
Psikolojik Danışman