Hamilelik Psikolojisi

Mobile first & Responsive

Gebelik ve doğum fizyolojik bir olay olmakla beraber kadın vücudu için aynı zamanda psikolojinin de önemli olduğu bir süreçtir.

Devamını Gör

3,4,5 Yaş Psikolojisi

Mobile first & Responsive

3 yaşına kadar sakin bir şekilde büyüyen çocuğunuz kavgacı, enerjik, emreden, kuralları tanımaz bir çocuğa dönüşmüş olabilir.

Devamını Gör

Internet ve Sosyal Medya

Mobile first & Responsive

İnternet artık hayatımızın önemli bir parçası. İnternetsiz yaşayamaz olduk. İstediğimiz bilgiye, insanlara anında ulaşma kolaylığı hayatımızda pek çok şeyi değiştirdi.

Devamını Gör

Yaşam ve Yalnızlık

Mobile first & Responsive

Pek çoğumuzun yaşamı bir koşuşturma içinde geçiyor. Sabah kalkıp işe yetişmek için çabalıyoruz, akşam olunca da eve dönebilmek için. Trafik, gürültü, karmaşa ve güçlüklerle dolu hayatlar yaşıyoruz. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlarımız ciddi bir şekilde soyutlanma ve yalnızlık içindeler. Çünkü büyük şehirlerde hayat daha keskin ve daha acımasız.

Devamını Gör

KİŞİSEL İMAJ, GERÇEK VE SAMİMİ OLMA

Mobile first & Responsive

İmaj savaşlarının yaşandığı yüzyılımızda, iyi ve etkileyici bir imaj ya da dış görünüşe sahip olmak herşeyden önce geliyor. Yüzyılın insanları için dış görünüm yani imaj çok önem kazanmış durumda... Bizler de aynaya baktığımızda, giysilerimizi ve genel görünümümüzü kontrol ederiz. Ama aynaya baktığımızda acaba hiç ne kadar ‘’GERÇEK’’ ya da ne kadar ‘’SAMİMİ’’ olduğumuza dikkat ediyor muyuz?

Devamını Gör

SINAVLARDA BAŞARI

Mobile first & Responsive

Bütün ailelerin istediği ve hedeflediği, çocuklarının iyi bir eğitim alması ve bu eğitime iyi bir üniversitede devam etmesidir. YKS; Ülkemizde gençlerin önünde aşmaları gereken çok ciddi bir engeldir. 18 yaşında ergenlik çağının fırtınalı günlerini yaşayan gençlerimiz, ergenlik (kimlik) sorunları ile baş etmeye çalışırken, aynı zamanda önlerindeki bu engeli aşmak için de çaba harcamaya çalışmaktadırlar. Ve pek çok gencimiz bu sınav sonucunda hedeflediği bölümlere girememekte, yaşamlarının geri kalanını etkileyecek olan üniversite hayatlarına kötü başlangıçlar yapmaktadırlar.

Devamını Gör

ERGENLİKTE DEPRESYON

Mobile first & Responsive

Depresyon; karamsarlık, kendine güvensizlik, çaresizlik, kendini değersiz bulma, sosyal yaşamdan kaçma, saklanma, mutsuzluk, çaresizlik, iştahsızlık ya da aşırı yeme, hayattan zevk almama, umutsuzluk gibi duygular hissettiren ve aşırı durumlarda ölüm veya intihara kadar gidebilen ruhsal çökkünlük halidir.

Devamını Gör

ERGENLİK DÖNEMİNDE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

Mobile first & Responsive

Çocuklarımızın yetişkinliğe geçiş dönemleri olan ergenlik nasıl bir dönemdir? Çocuğumuz hızlı bir şekilde büyüyor. 13-14'lü yaşlara geldi. Fiziksel ve psikolojik açıdan hızlı bir büyüme dönemine girdi. Sadece dersleri ile ilgilenen, okuluna gidip gelen, sözümüzden pek çıkmayan çocuğumuz gitti. Onun yerine hayatının merkezine arkadaşlarını koymuş, bizden epeyce uzaklaşmış kendisi ile çok aşırı ilgili derslerden ve okuldan uzaklaşmış, öğrenci olduğunu dahi unutmuş bir çocuk geldi.

Devamını Gör

ERGENLİK DÖNEMİ

Mobile first & Responsive

Hayatımızdaki en önemli varlıkların, çocuklarımızın zorlu dönemeçlerinden biridir ergenlik. Ergenlik büyüme çağı değildir, büyüme çağının sadece bir parçasıdır. Çocuklukla yetişkinlik arasındaki dönemdir. Kişinin çocukluktan çıkıp yetişkin olma yolunda ilerlediği, cinselliğini tanıdığı ve keşfettiği, bir durum, bir tutum, adeta bir yaşam tarzıdır. Ergenlik bireyin anne-baba denetiminden çıkıp bağımsızlığını kazanmasına kadar sürer.

Devamını Gör

ÖZGÜVEN NEDİR?

Mobile first & Responsive

Bazı zamanlarda aynada gördüğümüz insanı çok beğenir, ona bakmaktan mutlu oluruz .Bazı zamanlarda ise aynada gördüğümüz insanı begenmeyiz, kendine güvensiz, korkak, çekingen ya da başarısız buluruz.

Devamını Gör

HAYATI HİSSETMEK

Mobile first & Responsive

Günümüzde pek çoğumuzun hayatı koşuşturma ve mücadele ile devam etmekte… Hayatımızın amacı ya da anlamı, mutlu olmaktan çok uzaklarda, kendimize yaşadığımız çağın bize dayattığı maddi hedefler belirlemişiz ve pek çoğumuz o maddi hedefler için yaşamakta ve onlar için çalışmaktayız. Acaba hiç hayatımızı, yaşadıklarımızı, hedeflerimizi, gözden geçiriyor muyuz?

Devamını Gör

Pazar Günü Babaları

Mobile first & Responsive

Hafta sonları, özellikle pazar günleri alışveriş merkezlerinde rastlıyorum onlara. Babalar ve çocukları. Genelde baba ve tek çocuk geziyorlar. Evet boşanmış aileler, velayet annede, çocuk anne ile yaşıyor. Pazar günü de baba çocuğu annenin evinden almış, beraber zaman geçiriyorlar. Hepsinin gözlerinde ayrı hikayeler var...

Devamını Gör

KENDİMİZİ BULMAK VE DEĞİŞİM

Mobile first & Responsive

Dünya ve hayat bizim onu oluşturduğumuz biçimiyle bir anlam taşır. Kendimize yarattığımız bu dünyada ancak ve ancak kendimizden sorumluyuz. Bu sorumluluğu biraz açtığımızda aslında sadece hayatımızdan, yaşadıklarımızdan yada seçimlerimizden değil, esasen sorumlu olduğumuz seçmediklerimizdi...

Devamını Gör

Evlilik ve Çıkmazları

Mobile first & Responsive

Evlilik hazırlıkları yapıyorsunuz. Yorucu bir telaş içindesiniz. Evin eşyaları, çeyizler, nikah-düğün hazırlıkları, hep bir koşturma ve bir yerlere yetişme çabası içindesiniz. Böyle bir süreçte evleneceğiniz insanla da ilişkiniz çok iyi gitmiyor....

Devamını Gör

Bugünü Mutlu Yaşamak

Mobile first & Responsive

Hiç düşündünüz mü ? Bugünü mü yaşıyorsunuz? Pişmanlıklarla dolu geçmişinize mi takılıp kalmışsınız? Ya da güzel hayallerle dolu bir geleceği düşleyerek mi yaşıyorsunuz? Geçmişimiz ve geçmişte yaşadıklarımız bizi biz yapan, bize değer ve anlam katan, duygu, düşünce ve yaşantılardır...

Devamını Gör